آزمایشگاه دنا آزمایشگاه لوگو آزمایشگاه دنا آزمایشگاه

انجام تست HPV برای تشخیص سرطان دهانه رحم


تقریبا 100 درصد موارد سرطان دهانه رحم با ویروس پاپیلومای انسانی در ارتباط است. این ویروس که به آن HPV گفته می شود، شایع ترین عفونت مقاربتی است. متأسفانه اکثر بیماران آلوده به عفونت HPV، اطلاعی از بیماری خود ندارند.
افراد مبتلا می‌توانند سال ها بدون علامت میباشند و در این مدت، ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند و همچنین امکان دارد یک فرد بیش از یک نوع ویروس HPV مبتلا شود.
اکثریت مبتلایان بی علامت هستند و در صورت سالم بودن سیستم ایمنی، 90% موارد HPV از بدن مبتلایان پاک خواهد شد. در حال حاضر هیچ روش پیشگیری کننده ای وجود ندارد که بتواند افراد مبتلا را به دو گروه تقسیم کند، گروهی که HPV از بدن آنها دفع می شود و گروهی که HPV باقیمانده و سبب تغییر سلولی غیر طبیعی و یا زگیل می شود. ولی تغییرات سلولی بوجود آمده در آزمایش پاپ اسمیر قابل مشاهده است.

الف. زگیل تناسلی به صورت توده های کوچک مجزا یا به هم متصل در نواحی تناسلی ایجاد می شود. زگیل می تواند کوچک و بزرگ، برجسته، مسطح یا شبیه گل کلم باشد. تشخیص زگیل بالینی بوده و با مشاهده می توان آن را تشخیص داد. معمولاً طی چند هفته تا چند ماه پس از تماس جنسی فرد با فرد مبتلا در بدن فرد رشد می‌کند. باید توجه کرد زگیل تبدیل به سرطان نمی شود.
ب. سرطان دهانه رحم 7/99% با HPV همراهی دارد و معمولاً تا مراحل پیشرفته بدون علامت است و همچنین متأسفانه در مراحل پیشرفته بسیار سخت درمان می‌شود. لذا مهمترین مسئله در کنترل سرطان سرویکس، غربالگری منظم کلیه خانم های واجد شرایط می باشد. سرطان سرویکس دومین سرطان شایع در میان زنان جهان است.

درمان: اگر زگیل در ناحیه تناسلی پیدا شود، می توان اصلاً درمان نکرد ولی روش های درمانی متعددی دارویی و جراحی وجود دارد که در حال حاضر هیچکدام به دیگری ارجحیت ندارد.
در رابطه با سرطان دهانه رحم، اگر در غربالگری روتین، پاپ اسمیر غیر طبیعی وجود داشته باشد معمولاً در طول زمان خود به خود برطرف می‌شود. لذا بر اساس راهنمایی بالینی موجود با پاپ اسمیر غیر طبیعی برخورد می‌شود.

تشخیص آزمایشگاهی: از آنجا كه كشت سلولي و روش‌ هاي سرولوژيك در شناسايي اين ويروس و انواع آن فاقد ارزش هستند، اهميت روش های مولكولي از جمله واكنش زنجيره‌اي پلي‌ مراز (PCR) در تشخيص قطعي و زودرس اين ويروس آشكار مي‌گردد.