آزمایشگاه دنا آزمایشگاه لوگو آزمایشگاه دنا آزمایشگاه

هشدار درباره خطرات روند به تاخیر انداختن بارداری

پزشکان می گویند توانایی بارداری زنان از 35 سالگی به بعد، کاهش می یابد
در مقاله ای که در بریتانیا در نشریه کالج سلطنتی پزشکان متخصص زنان و زایمان، انتشار یافته درباره خطرات روند به تاخیر انداختن بارداری در زنان هشدار داده شده است.
در این مقاله، پزشکان همچنین ابراز نگرانی کرده اند که بسیاری از زنان هنوز به این نکته واقف نیستند که توانایی بارداری از 35 سالگی به بعد به سرعت کاهش می یابد.
پس از آن که تازه ترین آمار نشان داد که شمار زنانی که در سنین بالا دارای فرزند می شوند، به رقم بی سابقه ای رسیده، کالج سلطنتی متخصصان زنان و زایمان تیمی از پزشکان متخصص را مامور بررسی این موضوع کرد.
این کارشناسان خاطر نشان می کنند که برای زنی که بیش از 42 سال دارد، موفقیت باردار شدن از طریق IVF  (لقاح خارج از رحم) تنها 5 درصد است در حالی که برای زنی که کمتر از 35 سال دارد، احتمال این موفقیت 31 درصد است.
علاوه بر این، به گفته این کارشناسان، شماری از زنانی که در سنین بالا باردار می شوند با مشکلاتی برخورد می کنند. به طور مثال تعدادی از این مادران با خطر ابتلا به بیماری دیابت و پره اکلمپسی ( اختلال چند ارگانی) در حین بارداری روبرو می شوند.
ماندیش جاندال، یکی از پزشکانی که در تهیه مقاله مورد بحث شرکت داشته می گوید: " اگر به مادرانی که بیش از 35 سال دارند نگاه کنید می بینید در اواسط دهه 1980، تعداد زنان بالای چهل سالی که باردار می شدند، 8 درصد کل زنان باردار بود در حالی که اکنون این رقم بیش از دو برابر شده و به 19 درصد رسیده است."
ماندیش جاندال می افزاید یکی از دلایل به تاخیر انداختن بارداری ممکن است این باشد که زنان تحت تاثیر شخصیت های مشهور و جنجالی قرار می گیرند که در سنین بالا باردار می شوند: " بسیاری از زنان جوان مجلاتی را می خوانند که بر این مسائل تاکید می کند. متاسفانه رسانه های گروهی مشکلات بارداری در سنین بالا را انتشار نمی دهند."
خطرهای پزشکی برای زنان باردار بالای 40 سال، 2 تا 5 برابر این گونه خطرها برای مادرانی است که 20 تا 30 ساله اند.
خطرها
ولی کسانی هستند که معتقدند در تمرکز بر روی خطرات بارداری، تغییرات مهم و عمیق اجتماعی که شکل زندگی زنان را تعیین می کند در نظر گرفته نشده مانند فرصت های بیشتر برای زنان در جهان کار و انتظار استقلال مالی.
فرانک فوردی، استاد جامعه شناسی در دانشگاه کنت در بریتانیا، معتقد است جامعه خود را با تغییر واقعیت ها وفق نداده است.
فرانک فوردی می گوید: " خود من فکر نمی کنم مشکل بزرگی وجود داشته باشد. اگر به آمار نگاه کنید می بینید که بارداری تا کنون هیچوقت مانند زمان حال بی خطر نبوده است. ما دارای سیستم پزشکی بسیار خوبی هستیم که می تواند خطرات را برای زنانی که در سنین 35 یا 36 سالگی صاحب فرزند می شوند به حد اقل برساند."
در همین حال کسانی هستند که می گویند باید تسهیلاتی فراهم آورده شود که امکان مادر شدن برای زنان در سنین پائین تر، افزایش یابد.
این عده می گویند دولت باید به زنان شاغل این امکان را بدهد که در صورت مادر شدن برای مدتی کار نکنند تا بتوانند با خیال آسوده صاحب فرزند شوند. علاوه بر این دادن مرخصی به شوهران، برای نگاهداری از نوزاد می تواند از فشار بر روی زنانی که می خواهند قبل از بچه دار شدن حد اکثر پیشرفت کاری را داشته باشند، بکاهد.